EN İYİ 10 FITNESS EFSANESİ

Fitness Endüstrisinde var olan birçok Efsane var. İnsanlar sırf bu efsanelere inandıkları için zaman ve emekleri boşa gidiyor.

 

Bu yazıda, insanların daha iyi sonuçlar almak için inanmaktan vazgeçmeleri gerektiğini düşündüğüm En İyi 10 Fitness Efsanesini Anlattım.

1

KARIN KASLARINA SEKİL VERMEK İÇİN EGZERSİZ

Birçok insan karın kaslarınızı çalıştırma şeklinizin, karın kaslarınızın şeklini belirlediğini düşünür. Hatta internette karın kası için belirli egzersizler yaptığınızı söyleyen bir sürü yazı var ama buradaki gerçek şu ki karın kaslarınızın şeklini belirleyemezsiniz, aynı şey vücudunuzun diğer kasları için de geçerli. Kasın şekli genetik olarak belirlenir. Kasların boyutu artabilir veya azalabilir, ancak şekilleri hemen hemen aynı kalır.

2

BÖLGESEL YAG KAYBI

Birçok insan, vücudunun karın, bacak, göğüs vb. gibi belirli bir kısmından kilo vermenin mümkün olduğunu düşünüyor. İnternet, vücudunuzun yağ kaybetmek istediğiniz kısmına egzersiz yaptırmanın, hedeflenen bölgeden yağ kaybetmenize neden olacağını söyleyen yanlış yayınlarla dolu. Gerçek şu ki, bölgesel yağ kaybı olmaz. Vücudunuz bir bütün olarak yağ kaybeder. Ve "herkes ve her vücut farklı" olduğundan hepimizin yağ kaybettiği ve aldığı yerler genetik olarak belirlenir. Genellikle ilk yağ almaya başladığınız yer, yağ kaybettiğiniz en son yerdir. Ancak kalori açığınıza uyarsanız, zamanla o bölgeden de yağ kaybedersiniz.

3

AKSAM 6'DAN SONRA KARBONHİDRAT YEMEYİN

Birçok insan akşam 6'dan sonra karbonhidrat yemenin kendilerini şişmanlattığını düşünür. Akşam 6'dan sonra karbonhidrat yemenin doğrudan yağ olarak depolandığını, bu nedenle, ilerlemelerini bozacağını düşünerek 6'dan sonra karbonhidrat yemekten kaçınırlar, hatta bazen sosyal hayatlarını riske atarlar. Bu da psikolojik açıdan pek iyi değil. Eğer 6'dan sonra yemek yemenin kilo aldıracağını düşündüğün için planlarını iptal eden biriysen, o zaman şunu anlamalısın ki 6'dan sonra yemek yersen kilo almayacaksın, sadece kalori fazlası ile yemek yersen kilo alacaksın.

 

Her ne kadar hayalinizdeki vücuda sahip olmak için kendinize karşı katı olmanız önemli olsa da, hem diyetinizin hem de antrenman programınızın esnek olması gerektiğini, bunun biraz sosyal hayata sahip olmanızı sağlayacağını asla unutmayın. Diyet planlarınız ve egzersiz programlarınız çok katıysa, sonunda çok fazla fedakarlık yaptığınızı düşünür ve bırakabilirsiniz. Ruh sağlığınız fiziksel sağlığınız kadar önemlidir, diyetinizi ve egzersizlerinizi yaşam tarzınıza göre planladığınızda fitness hedeflerinize ulaşmak daha kolaydır.

4

BÜYÜK OLMAK İÇİN BÜYÜK YİYİN

Fitness ile ilgilenen herkes en az bir kez bu alıntıyla karşılaşmıştır. "Büyük olmak için büyük yiyin". Ancak bunun ne anlama geldiğini gerçekten anlarsanız doğrudur. İnsanlar büyük öğünler yiyen profesyonel vücut geliştiricilerin videolarını gördüklerinde bunu yanlış yorumlarlar. Çok yemek yemenin kendilerini en sevdikleri vücut geliştiriciler gibi göstereceğini düşünmeye başlarlar ama bunun böyle yürümediğini anladıklarında hayal kırıklığına uğrarlar. Uygun Kalori ve Makroları dikkate almadan büyümek için büyük yemek sadece onları şişman yapar. Unuttukları kavram ise vücudumuzun kas kütlesi kazanmak için doğal bir sınırı olduğudur. Vücudumuz belli bir süre içinde ancak belirli miktarda kas kazanabilir. Çok yediğinizde, sadece belirli bir miktarı kas yapmak için kullanılır ve kalan fazlası yağ olarak depolanır.

5

TERLEMEK = YAG KAYBETMEK

Sırf bu efsane yüzünden sıcakta spor yapan, sauna eşofman giyen insanlar gördüm. İnsanlar aslında saunada saatlerce oturup, orada kilo verdiklerini düşünerek terliyorlar. Terlemenin kilo vermek anlamına geldiğini sandıkları için yağın ter yoluyla vücudu terk ettiğini düşünüyorlar. Ancak gerçek şu ki yaktığımız yağın sadece ~%15'si idrar, dışkı ve ter şeklinde vücudumuzu terk eder. Geriye kalan ~85% karbondioksit şeklinde dışarı atılır. Bu biraz karmaşık bir işlemdir, bu yüzden daha fazla terlemenin kilo verdiğiniz anlamına geldiğini düşünmek anlamsızdır. Kilo vermek istiyorsanız kalori açığına odaklanın.

6

ANABOLİK PENCERE

Anabolik pencerenin, egzersizi tamamladıktan hemen sonra genellikle yaklaşık 30 dakika sürdüğüne ve bu 30 dakikalık anabolik pencerede karbonhidrat ve protein tüketmemiz gerektiğine inanılıyor. Efsaneye göre; vücudumuz maksimum beslenmeyi özümsediği zamandır ve bundan sonra yerseniz daha az faydalı olacaktır. Bu da, bazı insanların antrenmandan hemen sonra protein içeceği içmeye ve yemek yemeye gitmelerinin nedenidir. Ancak bu doğru değildir. Anabolik Pencere antrenmandan sonra ~24 saate kadar uzayabilir. Bu antrenmandan 30 dakika sonra bile yemeğinizi yiyebileceğiniz ve önemli bir fark yaratmayacağı anlamına gelir. Bununla birlikte, eğer oruç tutuyorsanız, antrenmandan sonra yemeğinizi daha erken almak sadece daha iyi bir seçenek olabilir.

7

ÇOK KASLANMAK VE HANTALLASMAK İSTEMİYORUM

Yeni başlayanların çoğu, çok hantal ve kaslı olacaklarından korktukları için ağır kaldırmaktan kaçınır. Ancak bilmedikleri şey, kazara çok fazla kas kazanmadığınızdır. Önemli miktarda kas kazanmak için yıllarca planlı diyet ve antreman gerekir. Ayrıca vücudumuzun kasları büyütmek için doğal bir sınırı vardır ve ne kadar çok kas kazanırsanız kas kazanma süreci o kadar yavaş olur. Doğal olarak (ilaç kullanmadan) profesyonel vücut geliştiriciler gibi dolaşamayız.

 

Ayrıca birçok kadın, ağırlık kaldırırlarsa hantallaşıp bir erkek gibi görünmeye başlayacaklarını düşünür, ama bu doğru değildir. çünkü kadınlarda erkeklerden daha az Testosteron vardır ve erkekler kadar kaslanamazlar. Bu, hiç kas kazanmadıkları anlamına gelmez. Ağırlık kaldırmak, aslında kilo vermelerine ve biraz kas kazanmalarına yardımcı olabilir ve nihayetinde onlara arzu ettikleri "Tonlu" görünümü verebilir.

8

DAHA FAZLA KAZANÇ İÇİN HER GÜN ANTREMAN YAPIN

İnsanlar, ne kadar çalışkan ve özverili olduklarını göstermek için her gün çalışmayı örnek olarak kullanırlar. Ancak vücut geliştirme sadece çok çalışmakla ilgili değil, aynı zamanda akıllıca çalışmakla da ilgilidir. İnsanlar genellikle, her gün antrenman yapan favori vücut geliştiricilerinin motivasyon videolarını izleyerek, her gün antrenman yaparlarsa onlara benzeyeceklerini düşünür. Yeni başlayanlar, kopyalamaya çalıştıkları kişinin profesyonel vücut geliştiriciler olduğu gerçeğini unutarak bu efsanenin kurbanı olurlar. Her gün antreman yapamayacağınızı söylemiyorum ama bu en uygun yol değil. Kaslarımız antrenman yaptıkça kırılır, dinlendikçe büyür. Profesyonel vücut geliştiricilerin çoğu gelişmiş olduğundan ve her gün ağır antrenman yapabilirler ve yine de iyileşirler. Ancak unutmayın onlar doğal insanlar değiller. Bu nedenle, doğal olduğunuzdan, size en uygun olan bir eğitim ve dinlenme süresi karışımına sahip bir Eğitim Programı seçmek önemlidir.

9

ÜNLÜ BİR ANTREMANI / DİYETİ TAKİP ETMEK

Ünlülerin diyet planı ve egzersiz planı internetin her yerinde oldukça popüler. Bunun nedeni, insanların, en sevdikleri ünlünün tam olarak ne yediğini yerse ve ünlünün filmlerinde nasıl bir şekle girmek için çalıştığını tam olarak hesaplarsa, onların da o şekle gireceğini düşünmeleridir, ki bu tamamen yanlıştır. Unutmayın "Herkes ve Her Vücut farklıdır". Sizin için işe yarayan başkaları için işe yaramayabilir ve başkaları için işe yarayan sizin için işe yaramayabilir. Her bireyin beslenme ve eğitim gereksinimleri farklıdır, bu nedenle, gerçekten forma girme konusunda ciddiyseniz, sizin için tasarlanmış bir Kişiselleştirilmiş Diyet ve Egzersiz programına sahip olmalısınız.

10

ZAYIFLAMAK İÇİN YÜKSEK TEKRAR, KASLANMAK İÇİN DÜSÜK TEKRAR

İnsanlar zayıflama ve kaslanma sırasında eğitim gereksinimlerinin değiştiğini düşünürler ki bu tamamen doğru değildir. Bazı insanlar, daha yüksek tekrarların daha fazla kalori yakacağını düşündüklerinden, zayıflamak için daha fazla tekrar yapmaya başlarlar. Antremanlarınız için en iyi yol bu değil. Kalori yakmak ve/veya kaslanmanız için direnç antrenmanı ve METCON yapmanız gereklidir. Kaldırış ağırlıkları, set ve tekrar sayıları, yükleme, deload; Powerlifting, Strongman, Olympic Weightlifting, Crossfit gibi sporlarda değişim gösterir. Ve hepsinin kendine özgü antreman sistemleri vardır.